Football Manager 2005

Normalde bir oyuna bakarken en önem verdiğiniz şey grafikdir.Ama Football Manager 2005 grafik nanıma hiç bir şey içermiyor,sadece yazıdan ibaret olan bir oyun nasıl bizi bu kadar etkiliyip gerçek hayattan soğutuyor?.
Bu sorunun cevabı Sigames’dir.11 seneyi aşkın bir süredir,managerlik oyunu geliştiren bu firma ayrıca geliştirdiği hiç bir oyun kötü çıkmamıştır.Ve yaptığı her oyun dermansız bir hastalık olmuştur.Sigames bütün dünyaya bu hastalığı yeni bir oyunlar tekrar yaydı.
Cm efsanesi 01/02 4 03/04 derken her geçen gün büyüdü.Ve Cm’nin arkasında kalan Total Club Manager ve Football Manager bu oyunun gölgesinde kaldı.Ne kadar bu oyunlar managerlik piyasasından bişiler koparmaya çalışsalarda,bi sonuç elde edemediler Cm efsanesini yıkamadılar Cm adlı başını yürüdü,taa ki geçen yıla kadar.
Bildiğiniz gibi türün yaratıcısı olan Sigames oyun üzerinde tam söz sahibi değildi.Ve bu sebeple Oyunu patronu olan dağıtcı firma Eidos ile yollarını ayırdı.Ve bu ayrılık managerlik piyasasında tek olan cm’ye bir rakip getirdi,ve bu rakip çok büyüktü.Sigames’in Ürettiği Football Manager 2005.
Bir Cm fanatiği olarak Cm ‘nin bu sene bek başarılı olacağını düşünmüyorum.Daha önce büyük bir başarıya imza atmamış bu firma Beatiful Game Studios Cm’nin yapımcılığını üstlenince.BGS açıklamasında Cm’yi baştan yaratıcaz dediler.Benim bu firmadan Cm5 ten pek umudum yok artık.
Fm’yi baştan yaratmak yerine oturmuş bir yapımı geliştiren Sigames dilediğiniz bütün özellikleri isteklerinizi yerinize getirmiş.Oyunun tek eksiği olan arayüz şekli güzel olan arayüz ‘ün malasef kullanımı zor.Oyunu oynarken tek sıkıntınız bu olucaktır.
Football Manager’da olan en büyük yenilik güzel bir “atmosferi”olmasıdır.Football Manager 2005’te medyayla olan dialoglar fazlalaştırılmıştır.Diğer Managerler hakkında yorum yapabilir,derbi maçları öncesi açıklamalar yapıp dialoglara girebilirsiniz.Bu dialoglar sırasında managerler arasında sert söz sataşmalarıda oluyor ve oyuncular bunlardan pek hoşnut kalmıyor açıkçası :).
Oyunda iletişim faktörü had safada.Oyuncularınızı,teknik kadronuzu,yönetiminizi her şekilde övebilirsiniz.Buda sizin özelliklerinizi arttırır,bunu bol bol yapın.
Medya her zaman bir açığınızı kolluycaktır.Size yönelttiği gıcık sorular,takım ve oyuncu performansı üzerinde etkili oluyor.Medyanın bu gıcık sorularına hep ters yanıtlar verin veya,hiç bişi sölemeyin.
Sigames oyuncu aramada’da bir çığır açmış.Scoutlarınızı kıta,ülke,lig,takım ve turnuvalar için bile görevlendirebileceğiniz bu sistemde”scout”larınızın size sunacağı yıldız adayları hakkında yaş, kontrat, yetenekler gibi bazı kıstaslar belirleyebiliyorsunuz. Az paraya alıp yıldız yetiştirdiğiniz ve zevkten dört köşe olduğunuz bu bölümde,ayrıca gizli saklı köşelerde bulunan yıldız oyuncuları kolayca bulabilirsiniz.
Her alanda genişleyen Football MAnager 2005’te oyuncularınızın  deplasman ve iç sahada giyebilecekleri formalardan tutunda,gelir gider bilgilerine kadar herşey inanılmaz derecede genişlemiş.Ayrıca yeni arayüzde tek bir ekrandan herşeye ulaşabiliyorusunuz.
Yenilikler bombardımanından nasibini alan taktik bölümünde çok derin taktikler yapabiliyor,”Target Man” seçeneğine bir oyuncu atayarak bütün ataklarınızın o oyuncuda bitmesini sağlayabiliyor, “Playmaker”ı belirleyerek gole doğru giden akınlarınıza öncülük edecek, oyun kurucuyu(ları) belirleyebiliyorsunuz. Bunların dışında atak sert  çabuk oynuyacağınıza karar verebilirsiniz.
Gelelim 2d Maç Motoru (pitch) gerçekçi bir biçimde önünüze çıkıyor.Çok gelişmiş hareketlerde bulunan futbol topu,ve futbol topunun markasına kadar değiştirilebiliyor.
Takım seçimi konusunda yardımcı managerin ayrıntılı raporunu alın.Get team report kısmı Fm’nin alkışa değer yerlerinden biri.Geliştirebileceğiniz ve defans, orta saha ve forvet mevkilerinde en kötü, en iyi ve potansiyeli yüksek olan futbolcuların isimlerini sıralayan yardımcınız bu sayede hem eski oyunlardan daha fonksiyonel oluyor, hem de takım üzerindeki hakimiyetiniz artıp oyuncu seçiminde daha dikkatli davranabiliyorsunuz.
Bu yenilik yağmurunda fotoğraflarda önemli rol sahibi,vesikalık oyuncu fotoğraflarının yer aldığı bölümde çok emek harcanmıştır.
3 oyunda uygulanabilecek fikirleri tek yapımda piyasaya süren SI Games kesinlikle ayakta alkışı, şapka çıkarışı, önünde eğilişi, ve bilumum saygı eylemlerini hak ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s