Tomb Raider: Legend

Legend, kesinlikle gelmiş geçmiş en kısa ve en kolay Tomb Raider oyunu. Hatta TR 1 için çıkartılan sadece 4 bölümlük Unfinished Bussiness ‘dan bile daha kısa oynama süresi var. Oyun resmi olarak 8 bölüm, ancak son bölüm sadece “bölüm sonu canavarı” içerdiği için 7,5 bile diyebiliriz.

Oyunda fare desteğini çok iyi yapmışlar, eski statik kamera hantallığından kurtarmışlar. Ancak diğer Tomb Raider oyunlarının aksine, Legend ‘in kontrolleri çok değişik geldi bana. Kameranın durduğu yere göre bir saniye önce ilerlemeye yarayan tuş sağa gitmeye yarıyor. Sanırım konsol için optimize edilmiş kontrol sistemi, PC ‘ye ve serinin eski oyunlarına alışık olanlara ters gelecek. Önceki oyunlarda , kamera nerde durursa dursun -örneğin- ileri tuşu ile Lara hep ileri gidiyordu. Ancak kamerayı Lara’nın yüzüne çevirirseniz, Lara’nın ilerlemesi için geri tuşuna basmalısınız. Sadece bu yüzden defalarca deneyip, oyun yapımcılarının ailelerini saygılarımı sunarak bilgisayarın başından kalktığım yerler oldu.

Oyunu GamePad yerine klavye+fare ile oynamanızı tavsiye edeceğim. Özellikle sıçramalarda yüksek hassasiyete ihtiyaç duyulan yerlerde çok işe yarıyor fare.

Yakın dövüşlerde düşmanın yanında iki iki defa sıçramaya basarsanız Bullet Time devreye giriyor ve bazen bir şarjör boşaltıp öldüremediğiniz askerleri 3 – 4 kurşun ile öldürebiliyorsunuz. Leoparların da maşallahı var, kafatasına iki şarjör mermi boşalttığınız halde hala Lara’ya saldıranları var.

Zorluk seviyeleri iyi ayarlanmış, kolay’a getirirseniz tüm oyun boyunca sadece bir iki tane sağlık paketi kullanarak bile bitirebilirsiniz.

01- Bolivia – Tiwanaku
(Bölüm Save’i)
Solunuzdaki aralıktan girin ve ilk Bronz Ödül (1/10) ‘ü alın. Sağdan ilerleyin, çıkıntıdan karşıya atlayın ve sol çaprazınızda kalan yere ilerleyin, Bronz Ödül (2/10) ‘ü alın. Suya atlayın ve karşıya geçin. Tırmanın ve kayayı aşağı ittirin.

Bambuya tırmanın, üst noktada sağdaki bambuya atlayın, oradan da yine sağdaki platforma atlayın. Devam edin ve sallanan ipe atlayın. Sol tarafınıza dönün, biraz yukarı tırmanın ve sallanarak boşluğa atlayın, ışığınızı açın ve mağarada ilerleyerek Gümüş Ödül (1/5) ‘ü alın. Hemen önünüzde mağara bitecek, alt mağaraya inin ve devam edin. Alt mağara bitiminde karşıya atlayın.

Lara�nın baktığı yerdeki çatlağa tutunun ve sola ilerleyin. İlerleyemediğiniz noktada arkaya atlayın ve minik şelalenin üstüne çıkın.

Şelale � Yukarı doğru, mümkün olduğunda sağdan ilerleyin; büyük bir kaya gelecek. Geçtikten sonra ortada duran daldan kısa olana, oradan da şelalenin sol tarafına çıkın. Sağ tarafa atlayın. Yukarı çıkın ve askeri öldürün. İleride sol taraftan Bronz Ödül (3/10) ‘ü alın. Yukarıdaki platforma çıkın, kayayı aşağı ittirin. Yukarı kalkan dal ile bir üst şelaleye çıkın. Kancanız ile yolu kapatan nesneyi çekin.

İki askeri öldürün. İlerleyin ve suların aktığı yere sıçrayın, hızlı şekilde sola geçin ve geriye atlayın. Sallanın ve çıkıntıya atlayın, kenardan devam ederek. Platforma sıçrayın, Bir üst platforma geçin. İp ile sallanarak ile sol tarafta olan girintiden Bronz Ödül (4/10) ‘ü alın. İnin ve platformdan çubuğa, buradan öbürüne ve en olarak da üst platforma atlayın. Silahlarınız çekin, gelen askeri öldürün. İlerleyin, boşluğun kenarından sıçrayın ve yukarıdaki parlayan nesneye havada ile kancanızı atın. Birkaç adım sonra Lara sola bakacak, kancanız ile Bronz Ödül (5/10) ‘ün kendinize çekin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s