F-Zero: Maximum Velocity

Dünyaca ünlü oyun firması Nintendo’nun yeni gözdesi Gameboy Advance için birbirinden güzel oyunlar çıkmaya başladı. Biz de yerimizde duramadık ve bu oyunlardan birini koştuk aldık :).Gameboy Advance’e ilk çıkan oyunlardan F-ZERO: Maximum Velocity, üstün 3D grafikleri ve stereo ses desteği ile çok güzel bir oyuna benziyor. Yani 30 dolar verdiğime değecek gibi görünüyor :). Bunu yazının devamında hep beraber göreceğiz.

F-ZERO, Gameboy Advance için yapılmış olan ilk yarış oyunlarından biri. Bu yarışta araba, motorsiklet gibi sıradan araçlar değil, 500km gibi müthiş hızlara çıkabilen hoover-craft lar ile yarışıyorsunuz. Oyunda 4 adet hoover-craft mevcut. Bunlar Hot Violet, J.B Crystal, Wind Walker ve Fireball. Hepsinin kendine özgü bir özelliği var. Çoğu yarış oyununda olduğu gibi. Bu araçlardan biri diğerine göre daha hızlı, bir diğeri ise daha sağlam vs. vs. gibi özellikler. Ayrıca 4 adet pist seçeneğiniz ve 4 adet te oyun tarzı seçeneğiniz var. Bu pistler ise Pawn, Knight ve Bishop. Pistler arasında pek bir fark yok doğrusu. Zorluk seviyelerini isimlendirmişler o kadar. 4. olan pist yani Queen ise diğer üç seviye de de oyunu bitirdiğinizde çıkan özel bir bölüm. F-ZERO’yu tek kişilik olarak çeşitli şekillerde oynayabilirsiniz. Training ile alıştırma yapabilir veya Grand Prix’de GBA’nın yapay zekasına karşı oynayabilirsiniz. Eğer kendi başınıza oynamayı sevmediyseniz, oyunu 4 kişiye kadar( amma çok 4 varmış öf!) arkadaşlarınızla multiplay olarak oynayabilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızda bu oyun yoksa hemen caymayın. Çünkü dilerseniz oyunu tek kartuş ile oynayabiliyorsunuz! Yanlız o zaman bütün seçenekler aktif olmuyor.

Oyunun grafikleri ise gerçekten de çok güzel (en azından hand-held oyunlara göre). Yarışacağınız pistler, kullanacağınız araçların modelleri vs. çok gerçekçi görünüyor. 25 yıl önce Super NES’e çıkan F-ZERO’ya göre kat kat iyi :). Seslere gelince. Müzikler çok güzel olmuş. İnsan dinledikçe gaza geliyor. Eğer birde kulaklık ile dinliyorsanız, güzelim müzikleri stereo bir biçimde dinliyorsunuz ki o apayrı bir güzel oluyor. Yanlız ses efektleri müzikler kadar aham şaham değil. Siz oyunda birinci olmaya çalışırken efektleri pek umursamayacağınızdan sesler üstünde daha fazla durmayacağım.

F-ZERO, oynanması çok kolay olmasada alışması kolay bir oyun. A tuşu ile gidiyor, B tuşu ile fren yapıyor, sağ ve sol yön tuşları ile de sağa ve sola dönüyorsunuz. Ayrıca Gameboy Advance’e eklenen 2 yeni tuş ile de sağa ve sola yatabiliyorsunuz. Bu size daha kolay bir dönüş sağlıyor. Eğer bu yeni tuşların ikisine de birden basarsanız hoover-craft’ınız roketleniyor ve size lider olabilme fırsatı veriyor. Eliniz bir kere alıştı mı oyun size çok zevkli geliyor.

Yapımcılar, Gameboy Advance’in sunduğu üstün özellikleri ile gerçekten güzel oyunlar yapar oldular. F-ZERO’da bunun çok güzel bir örneği. Eğer bir Gameboy Advance almayı düşünüyorsanız ya da daha da iyisi, bir Gameboy Advance’e sahipseniz bu oyun için Gameboy çekmecenizde(ve bütçenizde hehe) yer açsanız çok iyi olur 🙂
Kısaca F-ZERO: Maximum Velocity bütün GBA’cıların sahip olması gereken bir oyun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s