CSI: 3 Dimensions of Murder

Polisiye olaylar ilginizi çekiyor mu? Peki CSI dizisini izliyor musunuz? Cinayetleri çözmek sizin için bir hobi mi? O zaman olmanız gereken yerdesiniz.

Oyunumuzun kontrollerine alışmak başta çok kolay olmayabilir. Özellikle benim gibi bu türe uzak kişiler için hayli karışık gelebilir, fakat zamanla alışıyorsunuz. Hemen fazla vakit kaybetmeden CSI içine geçiyorum�

İpuçlarını değerlendir

Yapım 3 boyutlu klasik, güzel bir macera. Mesela ölmüş birisini gördük, yapmamız gereken birçok işler var. Bunlar arasında; parmak izi almak, kan örneklerine bakmak vb� oluyor. Başka bir ortamda da yerde bir delil bulduk diyelim. Mesela bu bir anahtar olsun. Onu bir cımbız ile tutup kaldırmak, suçluyu yakalamamız açısından gayet önemli. Çünkü elle almak o parmak izi, üzerine bizim parmak izimizi de ekler. Ölen birinin yanında duran silaha bakıyoruz ve inceliyoruz. O anda Parmak izinden dolayı kullanılıp kullanılmadığını öğrenebiliyoruz. Kan örnekleri alabiliyoruz, kısaca oldukça ayrıntıya girebiliyoruz.

Yeni bir görev aldıktan sonra, ekranımıza güzel videolar giriyor. Çok kısa olmayan yükleme süresinin ardından; yerdeki kan birikintisi, ortam dağınıklığı vb� delil olabilecek yerler gösteriliyor ve göreve başlıyorsunuz. Buzdolaplarına, çekmecelere kadar her yeri araştırmak gerekiyor.
Esrarengiz cinayetler

Birçok konuşma var, sonuçta olayı çözmeye çalışıyoruz. Fakat bir süre sonra, bizimle işbirliği yapmak isteyen karakterler basmakalıp konuşmaya başlıyor. Bu zamanlarda NPC�ler bizleri iyice delirtebiliyor. Konuşmalar uzun, fakat mantığını çözdükten sonra görevler ise oldukça kısa. Özellikle bu türün meraklıları fazla zorlanmadan oyunu bitirebilirler. Gelecek eklenti paketlerini şimdiden beklemeye başlayabiliriz. Sonuçta yazın geleceği ilkbahardan bellidir.

CSI�ın diğer güzel yanı ise, oyun içi grafik motoru ile yapılan canlandırmalar. Mesela yerde bir silah bulduk diyelim. Onu alınca video giriyor ve nasıl bir sahne olabileceği gösteriliyor. Oldukça başka videolar da bulunuyor. Yerde ayakkabı izi şeklinde olan, bir kan birikintisi bulduk. Burada ise katin öldürdükten sonra koşa koşa kaçtığını gösteren bir video araya giriyor.

Çok özenli olmayan, fakat 3B olmasıyla gönüllerimizde taht kuran grafikler var. Yapımda mesela ölen birini kurcalarken, ortada yuvarlak bir seçenek tablosu çıkıyor ve burada yapmamız gerekenler bulunuyor. Ancak bunun için kolay bir yöntem gösteriliyor. Yapmamız gereken seçenekler parlak şekilde gözüküyor, diğerleri koyu şekilde yer alıyor ve tıklanamıyor. Gerekli olanı seçtikten sonra, mesela parmak izini aldık diyelim. Onu yerine götürerek, özel aletlerle fotoğrafını çekip, incelemeye alabiliyorsunuz.

Meraklısına

CSI aslında kolay bir oyun. Fakat ingilizceyi en azından belirli bir oranda bilmeniz şart. Çünkü çok konuşma, diyaloglar yer alıyor. Belki İngilizce olmadan da bitirebilirsiniz, ama alacağınız zevk yarı yarıya düşecektir.

Çok sık çıkmayan, diğer türlere göre daha az örneği olan macera oyunlarını seviyorsanız, CSI: 3 Dimensions of Murder türünün meraklılarına gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir oyun. Tamam tam gönül rahatlığıyla önermiyorum, ama yine de denemekte fayda var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s