Counter-Strike: Condition Zero

Counter-Strike, dünyayı peşinden koşturan, yıllardır oynanan ve hala yeni oyunculara ulaşmayı başaran nadir oyunlardan biri. Şimdiye kadar çıkmış hiç bir Multi-Player oyun bu kadar sansasyon yaratmamıştı. Hatta bir çoğu çıktıktan 1 ya da 2 yıl sonra silinip gitti. Counter-Strike’ın bu zamana kadar başarılı olmasının en önemli nedeni, çok düşük sistemlerde bile sorunsuz çalışmasıdır herhalde. Ayrıca yapılan botlar ile internet olmadan da oynayabilmek önemli bir faktör. Şimdi elimizde Condition Zero var. Yani tamamen offline oyuncular için hazırlanmış farklı bir Counter-Strike.

Yenilik yenilik nereye kadar be kantır?

Condition Zero, kendi içinde botları ile gelmekte. Ayrıca 2 farklı modu var. Normal Condition Zero ile giriş yaptığınızda bildiğiniz, devamlı oynadığınız oyun sizi karşılıyor. Ufak tefek değişikler var tabi. İnternet bağlantısı olmayanlar için yapılmış olmasından dolayı görev bazlı oynanışa sahip. Eklenen bir kaç yeni harita ve eskileri ile, size verilen görevleri yaparak ilerliyorsunuz. Görevler gayet basit. Belirli bir süreden önce kazanmak, 5 kişi öldürmek, 4 rehine kurtarmak gibi. Görevleri yaptığınızda kilitli olan bir sonraki harita açılıyor ve benzer görevler yaparak bu şekilde ilerliyorsunuz. Bahsettiğim 2 moddan bir tanesi bu. Oynaması zevkli fakat 1-2 harita sonra sıkıcı oluyor. Bizim asıl beklediğimiz oyun ise 2. modda. Condition Zero Deleted Scenes ile girdiğinizde tek başınıza gerçek görevler yapabileceğiniz mod ile oynuyorsunuz. Counter-Strike’da kullandığınız bütün silahlar burada da var. Ek olarak yeni silahlar, ekipmanlar eklenmiş. Her şey içindeki helikopterimizin düşmesi ile başlıyor. Diğer arkadaşlarımıza ulaşmak ilk görevimiz. Genelde basit görevler hazırlanmış. Birilerini korumak, yolu temizlemek, gizlice karargahlara sızmak bunlardan bir kaçı. Karakter seçimi bu modda elimizde değil. Sadece polisler ile oynayabiliyoruz.

Armağan bey, siz ne dersiniz bu oyuna?

Gelelim incelememin acı gerçeklerine. Condition Zero, tek başına olsa iyi olmuş diyebilirdim. Sonuçta offline oynanması için hazırlanmış. Grafikler rötüşlenmiş, daha kaliteli olmuş. Botların yapımcılar tarafından hazırlanması normalde bizim oynadıklarımızdan kat kat daha kaliteli olmasını sağlamış. Gel gör ki Deleted Scenes adı altında yer alan Single-Player görevleri hiç olmamış. Şahsen Counter-Strike ruhunu hiç yaşatamadığını düşünüyorum. Oyun çıkmadan önce yayınlanan ekran görüntülerinde devamlı takım ile birlikte çatışmalara girildiği, görevlerin daha kapsamlı olduğu vurgulanmaya çalışılıyordu fakat oyunda bununla ilgili hiçbir noktaya rastlayamadım. Hele birde karakter modellemeleri var ki hiç sormayın. 3-4 yıl önceki amatör işlere benziyor. Yapay zeka deseniz oda yerlerde. Düşman sizi görünce dibinize kadar girme ihtiyacı duyuyor. Geldikten sonra bir süre yüzünüze bakıp ondan sonra ateş etmeye başlıyor. Tam bir fiyasko. Normal Counter-Strike modundaki seslerin geliştirildiği belli oluyor. Botlar size daha fazla bağımlı ve bu hallerini belli ediyorlar. Öldürüldüğünüzde “kaptanımız öldü” gibi sözler sarf etmeleri hoş olmuş.

Son Sözler :

Yıllardır bedava oynadığımız bir modu, şimdi para verip oynamak zaten pek mantıklı bir iş değildi. Aynı televizyonda yaşanan Asmalı Konak hesabı. Tek başına Condition Zero, interneti olmayanlar ama bu keyfi yaşamak isteyenler için hazırlanan botları ile tatmin edici. Fakat Deleted Scenes adı altındaki görevler sürüsü gereksiz olmuş. Belki bu mod olmasaydı çok daha başarılı bir çalışma olabilirmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s