Cossacks: Back to War

İlk Cossacks adından çok söz ettiren bir oyun değildi. Hatta aranızda adını duymayanınız bile vardır. Açıkçası Expansion’ı da öyle çok beklenen bir paket değildi. Daha da abartırsak oyunu elime alana kadar Back to War’ ın varlığından bile haberim yoktu. Ama sizin için kendimi feda ettim ve pişman da değilim, en azından sizin aynı hatayı yapmanızı engelleyebilirim.

Ellerim Kırılsın

Evet 2 yeni ırk, bir kaç tane yeni silah ve 100 civarı yeni görevle Back to War karşımızda. Sanki ırk sayısı azmış gibi iki tane daha gereksiz ırk eklenmiş. Bunlar Macaristan ve İsviçre. Zaten onsekiz civarı ( çokça ”civarı” kelimesi kullanıyorum, özel olarak saymadım) ırk vardı bunlarıda yeşillik olsun diye koymuşlar heralde. Yeşillik olsun diye koymuşlar diyorum çünkü bu ırklarında diğerlerinden pekbir farkı olduğu söylenemez. Eskilerden sıkılmışlardır birazda bunları seçsinler demişler ama hem eskilerin sayısı sıkılınmayacak kadar çok hemde ırkların farkı sadece adlarında kalmış. Oyuna özel olarak bir katkıları yok yani. Birileri yeni silahlarmı dedi. Evet oyuna bir kaç tane yeni silah eklenmiş ama neden eklendiğini ve ne işe yaradıklarını sakın sormayın. Pek işlevsel silahlar oldukları söylenemez. Biz sadece grafiksel düzenlemeler desek daha doğru olur. Silahlar sadece ortam şenlensin diye eklenmiş, ekranda farklı birimler görünsün ayağı. Oyun da taktir ettiğim tek yan 100 kadar yeni görevle birlikte gelmesi. Adamlar üşenmeden 100 tane görev hazırlamışlar. Haklarını yememek lazım. Oyna oyna bitmez. Zaten bitirene kadar uraşacağınızı da pek zannetmiyorum. Ben burada sadece emeğe saygı duyuyorum. Fakat görev hazırlamaya harcadıkları zamanın bir kısmınıda oyunu biraz daha oynanabilir kılmaya harcasalarmış bu kadar eksik bir oyun olmazmış.

Kontroller ayrı bir dert. Aslında oyunun yapısına göre kontroller çok yetersiz gibi geldi. Ordunuz ilerde çok fazla büyüyebiliyor ve belli bir sayıya ulaştıktan sonra kontroller imkansız hale gelebiliyor. Ayrıca asker sayınızın fazlalığı ve kontrollerin yetersizliği size savaş anında gereken kıvraklığı vermiyor. Aklınızdan geçenleri tam olarak uygulayamayabiliyorsunuz( ne kelime oldu ya :).

Ve Son Söz

Grafiklere gelince günümüz teknolojisini göz önünde bulundurursak çok yetersiz diyebilirim. İlk oyunun aynısı. Aslında bu oyunu alana kadar ilk Cossacks ı oynamamıştım. Bu oyun sayesinde malesef onuda oynamak zorunda kaldım ve açıkçası ilkinin grafikleride pek hoşuma gitmedi. Sesler belki oyunu birazcık olsun kurtarabilir. Oyunda nispeten iyi olan tek özellik diyebilirim. Size tavsiyem ilkini oynayıp sevenlerden değilseniz kesinlikle uzak durun. Ben strateji oyunlarına bayılmama ragmen bu oyun bana o havayı veremedi. Yinede ısrar ediyorsanız bende size sıcakta fazla kalmışssınız diyorum. Biraz serinleyip tekrar düşünün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s