Zoo Empire

Her çocuğun bulunmaktan zevk aldığı mekânlardır; hayvanat bahçeleri. Sadece televizyondan görüp merak ettiği hayvanları, yakından görebilme şansını yakaladıkları bu eğlence merkezlerinin kendine has kokusu ise de ayrı bir güzeldir. Her çocuk aslanları, kaplanları yakından görmek ister. Maymunlara çerez atmak ise vazgeçilmezdir. Kimin aklına gelir bilemiyorum ama hayvanat bahçesi yönetmek gibi bir arzunuz varsa bunu gerçekleştirmeniz biraz uzak ihtimal olacağından oyununu oynamak iyi bir çözüm olabilir.

Çocuksu görünüşünün altında neler yatıyor kim bilir ?

Zoo Empire, hayvanat bahçesi işleteceğimiz nadir bulunan oyunlardan. Grafikleri, sesleri ve genel görünümü ile küçük yaşlardaki oyunculara hitap ettiğini düşünmek büyük hata olacaktır. Göründüğünden daha kapsamlı ve o kadar da karışık bir oyun Zoo Empire. Başlangıçta ister senaryo ile oynuyor, hazır yapılmış olan bahçelerde verilen görevleri tamamlamaya çalışıyoruz istersek de, yeni boş bir haritada hayvanat bahçemizi oluşturuyoruz. İlk başlayanlar için oldukça karışık gelecek olan yapısı nedeniyle traning bölümünü oynamak akıllıca olacaktır. Ana menüde traning bölümü yok ancak ilk iki senaryo bölümü, oyunu öğrenmemizi sağlayacak görevleri içerdiğinden sabırlı bir oyuncu iseniz kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer traning bölümünü bitirebilecek kadar �derviş sabrı�na sahipseniz oyuna başlayabilirsiniz. Senaryo bölümünde daha evvel de söylediğim gibi hazır bahçelerin sadece yönetimi ile ilgileniyoruz. Yeni bahçe kurmaktan daha kolay olduğu aşikâr. Çevre temizliği ve hayvanların bakımı için gerekli görevlileri temin ettikten sonra, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacakları yemek yeme, tuvalet ve oturma mekânlarını da hazırladık mı; geriye bekleyip cebimizi doldurmak kalıyor.

(Sıkıntıdan bende bunu yaptım)
(Sıkıntıdan bende bunu yaptım)

Yeni oyun kısmına biraz daha değinmek gerekirse; öncelikle boş boş bir arazi ile bölüme başlıyoruz. Kafamızda, yürüme yollarını ve kafeslerin duracağı yerleri tasarladıktan sonra inşaat işine başlayabiliriz. Dikkat edilmesi gereken husus; her hayvanın kafesini yapmak. Yoksa hayvanlar dışarı kaçarlar (Allah muhafaza). İsterseniz estetik bir görünüm oluşturmak için duvar veya tel örmek yerine toprağı yükseltip alçaltarak hayvanların kaçamayacağı ölçüde düzenleyebiliriz. Çevreyi güzelce düzenlemek oldukça zahmetli ve bir o kadar da zor iş. Ancak hepsinin ötesinde, müşterileri ve hayvanları da mutlu etmek gerek. Müşterilerin isteği bellidir; daha az ücret, daha fazla yenilik ve daha ucuz yiyecek. Ekonominizi düzene koyunca fiyatlarda indirim yapılabilir ancak en iyisi çevreyi güzel düzenleyip, hayvan çeşidini bol tutmak olacaktır. Hayvanlar ise oldukça kaprisli. Her hayvan, kafesinin içinde doğal ortamının sağlanmasını istiyor. Haliyle doğal ortamına uymayan kafes içindeki hayvanların morali düşüyor, yemek yemeyip ölüyorlar. Traning bölümünde az çok bahsedilen bu konuyu, kendi bilgilerinizle tamamlamaya çalışmalısınız. Aslanların kafeslerine küçük kayalar ekleyebilir, maymunların kafeslerine ağaçlar koyabilirsiniz. Elbette kutup ayısı, penguen gibi soğuk ortam isteyen hayvanlar için ise karla kaplı bölümler oluşturmanız gerek. Son olarak, her hayvan kafesini içinde yanlız olmaktan büyük sıkıntı duyuyor. İçeriye bir tane daha hemcinsini koymanız (özellikle karşı cinsten) hayvanın moralini arttırdığı gibi, yaşama sevinci ile dolmasını sağlayacaktır.

Hayvanat bahçesi kim? Ben kim?

Vasatın üzerine çıkmayacak kalitede olan Zoo Empire�ın üç boyutlu grafikleri ise; oldukça renkli ve çocuksu. Tüm karakterler (buna müşteriler ve hayvanlar da dahil) çizgi film karakterlerini andırıyorlar ve gerçekçilikten uzak, koca kafalı tiplere sahipler. Kamera sistemi ise oldukça geniş yelpaze sunuyor. Çok yüksekten tek seferde bahçenizi izleyebileceğiniz gibi, müşterilerin gözbebeklerini görecek kadar yakınlaşabiliyorsunuz. Ancak fazla yaklaşmanızı tavsiye etmeyeceğim. Yoksa affedilmez derece grafik hatalarına rastlayabilirsiniz. En önemlisi olarak tüm müşterilerin yürürken birbirlerinin içinden geçmesi söylenebilir.

Sonuç olarak çocuksu görünmün içinde oldukça kapsamlı bir simülasyonu barındıran Zoo Empire, vakti ve sabrı bol olan hayvan tutkunlarına tavsiye edilebilir. Aksi halde uzak durun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s