Avencast: Rise of the Mage (PC)

ClockStone Software tarafından bir süredir geliştirilmekte olan Avencast: Rise of the Mage piyasaya çıktı. Bir süreden beridir ufaktan takip ettiğim bir oyundu. Aman aman reklamı yapılmadan sessiz sedasız bir şekilde raflardaki yerini aldı. Oyunumuz büyücü sınıfı üstüne kurulu RPG aksiyon kırması. Bu sefer eli kılıçlı, kaslı savaşçı yerine daha zayıf, ama hareketli bir büyücüyü kontrol ediyoruz. Yapımın konusu klasik olarak kötülere karşı olan genç bir büyücünün başından geçen macerayı ele alıyor. Ana karakterimiz ufak bir bebek olarak, yaşlı bir büyücü tarafından bulunuyor ve yetiştiriliyor, sonrasında maceraya dalıyor.

Yaratık kesmeye devam

Oyun bildiğimiz Diablo mantığında ilerleyen, arada sırada karşımıza çıkardığı bulmacalarla biraz değişkenlik sunabilen yapıya sahip. Bir büyücü yönetmemize karşın kendisi oldukça hareketli. Yerlerde yuvarlanıp, asasını resmen kılıç gibi kullanabiliyor. Bir de bunun üstüne büyü güçleri de eklenince, rakiplerimiz pek dayanamıyor. Yapımda birçok düşman bulunuyor. Bunlar arasında klasik Undead�ler, örümcekler, şeytani yaratıklar vs� var. Ancak düşmanların sayısı bolca tutulmuş. Bazı zamanlar bunaltıcı olabiliyorlar. İlerleyen bölümlerde rakiplerimizin de seviyeleri artıyor, ama çoğunun görünüşünün aksine kolay olduğunu söylemeliyim. Sonuçta RPG elementlerinin olduğu yapımda rakiplerimizle beraber karakterimiz de gelişiyor. Öldürdüğümüz düşmanlardan belli tecrübe puanları kazanıyoruz. Bunlar bize daha güçlü büyü ve artan statlar olarak geri dönüyor. En başlarda bir enerji topu yollayabiliyoruz. Artı iki tane özel gücümüz bulunuyor. Ama seviye arttıkça daha kuvvetli büyüler elde edebiliyoruz. Yeri geldiğinde meteor yağmuru gibi düşmanların üstüne enerji toplarını yağdırabilir veya onları dondurabiliriz. Yapım bir süre sonra sürekli kendini tekrar ediyor, bu durum da haliyle bayabiliyor. Arada sırada karşımıza çıkan bulmacalar kendini tekrar etme sorununu çözmeye yetmiyor.

Yapımda büyülü silahların ve zırhların içinde olduğu 120 farklı eşya var. Bunlar yer geldiğinde çevredeki mezar veya sandıkların içinden de çıkabilir veya yaratıklardan düşebilir. Genelde büyülü eşyalar çevreden daha çok çıkıyor. Yine sağlık ve büyü gücümüzü oluşturan mana için iksirler de çıkabiliyor.

Büyücülük zor iş

Rise of the Mage�in tuş kontrolleri klasik FPS�lerle aynı. Ayrıca üç farklı kontrol seçeneği de sunuyor. Şöyle ki, bunların iki tanesinde kamera kontrolü CTRL tuşuna basılarak yapılıyor. Açıkçası bu şekilde kontrol zor oluyor ve neden böyle seçenekler sunmuşlar anlamsız olmuş. Son kalan kontrol seçeneğinde ise kamera otomatik olarak karakteri takip ediyor. Ancak bazı zamanlarda kamera anlamsız açılarda kalabiliyor. Artı kullanıcı ara yüzü de pek kullanışlı değil.

Grafikler genel olarak vasatın üstünde. Ortalama seyirde bir görünüm sunuyorlar. Mekan tasarımları üstünde pek fazla durulmamış. Modellemeler ise genel olarak idare ediyor. Büyü efektleri görsel olarak en dikkat çekici nokta. Diğer ayrıntılara göre ön plandalar. Ancak bu karşın Rise of the Mage, 9700 veya 5700 gibi ekran kartlarında çalışabiliyor. Böyle bir artısı da var. Ses konusunda da keza grafiklerle aynı giden bir ortalama söz konusu. Oyun için yeterli.

Avencast: Rise of the Mage genel olarak ortalama bir oyun. Zaten çok fazla bir iddiası da yoktu. Bazı teknik hatalarına ve bir süre sonra kendini tekrar etmesine karşın; türü sevenler için farklı seçeneklerden biri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s